
Sokan észre sem vették az Atyhában élők, illetve az elszármazottak közül sem, hogy nem is olyan régen fotótábor volt a faluban. Három éve múlt áprilisban annak, hogy lezajlott az a dokumentációs fotótábor, amelyet a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kezdeményezett Udvarhelyszék-szerte.
Az akkor készült felvételek egy része – mintegy huszonöt felvétel – kiváló minőségben, nagyítva, bekeretezve került 2016 nyarán állandó kiállítás gyanánt a helyi kultúrotthon falaira.
Ez az értékes fotótárlat az Élő Székelyföld Munkacsoport és a marosvásárhelyi Winive Vintage Kft. tulajdonosai – Vinczefi-László Éva és Levente – önzetlen támogatásával, Balázs Ödön fotográfus közreműködésével jöhetett létre.

A fotótáborok kezdeményezője, P. Buzogány Árpád író, költő, művelődésszervező, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársa nyitotta meg a kiállítást – akkor elhangzott beszéde ITT olvasható -, s ezt tette azzal a szándékkal is, hogy a helyiekben valamelyest felébressze a kallódó értékek iránti érdeklődést.
Nyilvánvaló, hogy a szeptemberi templomtűz felülírta az atyhaiak mindennapi életét, más dimenziók és új prioritások vannak.
A templomépítés mellett jó lesz figyelni a többi értékre is, hiszen kihívást jelent a pillanat a teljes leltár elkészítésére és a falu egészének újragondolására, konzerválására, megtartására, amely azonban nem csupán közösségi feladatként jelenik meg, hanem elsősorban a tulajdonosok dolga, akik megfelelő esztétikai igénnyel (a hagyományos faluképhez igazodva) végezhetik el saját ingatlanaik átmentését a jövő számára.

A megfelelően konzervált, helyi anyagokat és formákat őrző porták képezhetik a jövőben az idelátogatókban a motiváció alapját, de ugyanakkor kedvet adnak az elszármazottaknak (és azok idegenben szocializálódott, talán már más nyelveket beszélő, urbánus környezetben élő ivadékainak) arra, hogy megkeressék és megtalálják a gyökereiket, hogy a hely szerelmeseiként éljék meg a székelyföldi lét minden örömét és bánatát.
S. M.